Zabytkowe meble - przykłady stolarstwa z różnych krajów europejskich

Zabytkowe meble to najczęściej poszukiwane antyki przez wielbicieli pięknych, starannie wykonanych elementów wystroju wnętrz. Każdy kraj europejski na przestrzeni wieków wypracowywał własny styl stolarstwa, z charakterystycznymi zdobieniami i formami. Jakie zabytkowe meble są najbardziej wyrazistymi przykładami stolarstwa europejskiego?

Styl barokowy z czasów Ludwika XIV

Początek historii designu europejskiego historycy wyznaczają najczęściej w okresie panowania we Francji króla Ludwika XIV, zwanego także Wielkim Królem lub Królem Słońce. To za jego czasów najbardziej popularny stał się styl barokowy, pełen przepychu, podkreślający doskonałość dworu francuskiego króla. Meble w stylu barokowym z tego okresu odznaczają się bogactwem zdobień, wykonanych w technikach intarsji, markietażu czy inkrustacji. Docenieni zostali także w tym okresie stolarze wykonujące je specjalnie na potrzeby dworu królewskiego i innych francuskich arystokratów. Nazywani ebenistami rzemieślnicy specjalizujący się w sztuce zdobienia mebli otrzymali bowiem od króla przywilej cechowy.

Styl rokoko z czasów Ludwika XV

Zmysłowy i frywolny – to styl, którym odznaczają się zabytkowe meble z okresu rokoko spopularyzowanego w czasie panowania we Francji króla Ludwika XV. To w jego czasach antyki zyskały na lekkości i zyskały smukłe kształty, a popularność zdobyły takie meble, jak sekretarzyki, stoliki karciane, sofy i szezlongi.

Okres przejściowy między rokoko a klasycyzmem

W różnych krajach europejskich styl przejściowy panujący pomiędzy szczytem popularności rokoko, a prostszymi w kształtach, wytwornymi meblami klasycystycznymi, został nazwany w inny sposób. W Anglii antyki z tego okresu określane są mianem Queen Anne Style, w Niemczech z kolei styl ten zyskał nazwę Zopfstil, będąc zapowiedzią stylu biedermaierowskiego, popularny wśród zyskującego na sile mieszczaństwa niemieckiego ceniącego bardziej oszczędne i funkcjonalne formy mebli służących wyposażeniu wnętrz.

Meble z okresu klasycyzmu

Wraz z epoką oświecenia, popularność zyskały meble o uproszczonych bryłach i ograniczonej ornamentyce. Meble klasycystyczne zdobione były detalami inspirowanymi naturą i atrybutami sztuk oraz nauk, zgodnie z powracającą modą na zainteresowanie czasami starożytnymi. To w tym czasie w salonach pojawiły się proste krzesła stołowe czy wygodne, tapicerowane fotele i sofy. W Anglii modne stały się meble projektowane m.in. przez słynnego projektanta Thomasa Chippendalea, od którego nazwiska został nazwany cały styl klasycystyczny w tym kraju. To również wraz z jego projektami można mówić o narodzinach zawodu designerów we współczesnym rozumieniu tego słowa.

Meble w wspomnianych stylach można znaleźć na Warszawskich Targach Antyków. Zapraszamy na stronę https://www.antyki-bronisze.pl/kategoria/4

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here