Drzwi z ukrytymi czy widocznymi ościeżnicami

Stolarka drzwiowa, podobnie jak stolarka okienna, to niezbędne etapy wykończenia wnętrza – bez względu na to, czy to dom jednorodzinny, mieszkanie w bloku czy nawet biuro. Kiedy montowane są drzwi, można zdecydować się na ukrycie ościeżnic, co najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu lub przy gruntownym remoncie pomieszczeń.

Montaż drzwi z ukryciem ościeżnic

W przypadku drzwi z niewidoczną ościeżnicą element ten ukryty jest we wnętrzu ściany. Kiedy patrzymy na takie drzwi, widzimy wyłącznie styk płaszczyzny skrzydła drzwiowego i ściany oraz klamkę. Charakterystyczne dla tego rodzaju montażu jest to, że osadzone w ukrytej ościeżnicy skrzydło po jednej stronie przegrody (ściany) licowane jest z jej powierzchnią.

Montaż drzwi bez widocznych framug wymaga doświadczenia i wprawy, jakimi mogą pochwalić się doświadczeni fachowcy. Znajdziesz ich w internecie, na przykład przez serwis Fixly.pl.

Zawiasy opisywanych wyżej drzwi są wbudowane w skrzydło i ościeżnicę – umożliwiają otwieranie skrzydła pod kątem 180 stopni. Dlatego to, co ukryte, jest widoczne dopiero wtedy, gdy otworzymy drzwi. Ościeżnica powinna być przykryta tynkiem lub płytą gipsowo-kartonową. Jeśli na dodatek zdecydujemy się pomalować skrzydło na taki sam kolor jak ścianę, uzyskamy ciekawy efekt wizualny.

Warunki montażu drzwi z niewidoczną ościeżnicą

Zanim zdecydujemy się na montaż drzwi z niewidoczną ościeżnicą, musimy sprawdzić, czy nasze ściany do takiej konstrukcji się w ogóle nadają. Muszą mieć bowiem odpowiednią grubość – minimalnie 10 cm. Ościeżnicę wstawia się przed ułożeniem pokrycia podłogi, w przygotowany uprzednio otwór w ścianie. Inaczej postępuje się z kolei, gdy ościeżnica ma być widoczna. Montaż drzwi przeprowadza się wówczas już po wykończeniu ścian i podłóg.

Fachowcy przystępujący do montażu ościeżnic mocują je na kotwach w wybranym otworze, a następnie w przypadku ościeżnic ukrytych:

  • wypełniają szczeliny między murem a pianką dwukomponentową,
  • przykrywają ościeżnicę zaprawą tynkową wzmocnioną siatką,
  • wykańczają ścianę płytą gipsowo-kartonową.

Nieco mniej etapów obejmuje montaż drzwi z widocznymi ościeżnicami. Prace te są właściwie tożsame z tymi, które wykonują eksperci, jeśli realizowany jest montaż okien. Takie drzwi można nawet zamontować samodzielnie, o ile nie ma potrzeby kucia ścian. Najłatwiej montuje się skrzydła drzwiowe wewnętrzne na istniejących już ościeżnicach. Jeśli mają odpowiedni wymiar, wystarczy je zawiesić na zawiasach.

Czy warto wybrać ukryte ościeżnice?

Zwolennicy nowoczesnych aranżacji wnętrz są zdania, że drzwi z ukrytymi w ścianie ościeżnicami to doskonałe rozwiązanie, gdyż komponują się z minimalistycznymi pomieszczeniami. Przy wyborze tego typu drzwi należy jednak pamiętać, aby skrzydło było dosyć lekkie, a zawiasy solidne. Drzwi z ukrytymi ościeżnicami mocno je obciążają – bardziej niż w przypadku tradycyjnych ościeżnic. Na plus zawiasów zewnętrznych przemawia łatwość zmiany poziomu położenia skrzydła drzwi. Wystarczy je zdjąć, nałożyć na trzpień podkładki, aby wyregulować wysokość tego skrzydła.

Drzwiom z ukrytą ościeżnicą nie można odmówić elegancji i nowoczesnego wyglądu. Mają też wiele cech, które przesądzają o ich większej funkcjonalności względem drzwi standardowych, w tym większą izolacyjność akustyczną, co przekłada się na skuteczniejsze tłumienie hałasu. Ich izolacyjność na poziomie około 35 dB przewyższa znacznie typowe drzwi wewnętrzne, które są cieńsze, a ich izolacyjność wynosi około 25 dB.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here