Jakie kolory są modne w tym sezonie?

Moda w przemyśle wnętrzarskim to nie tylko style i nieustanne zmaganie się nawiązującego do przeszłości vintage z nowoczesnym minimalizmem. W urządzaniu wnętrz kolory są równie ważne co wzory, co kroje i styl mebli. Choć w wersji klasycznej nowoczesność kojarzy się z dużą ilością szkła i metalu, a także z barwami chłodnymi, natomiast wszelkie style retro chętnie korzystają z barw ciepłych, zwłaszcza brązów, to wcale nie znaczy, że owych schematów nie należy przełamywać. Wręcz przeciwnie: dzięki ciekawym zagraniom kolorystycznym mamy możliwość nie tylko wyróżnienia wnętrza, ale również dodania osobistych akcentów i spersonalizowanie go.

Gama podstawowa

Mimo wszystko należy się zdecydować na gamę kolorystyczną, w której chcemy urządzić wnętrze. Mogą to być po prostu barwy ciepłe lub zimne, jednak można pójść o krok dalej i wykorzystać na przykład odcienie fioletu, tak ciepłe, jak i zimne. Ważne, by kolorów samych w sobie nie było zbyt wiele, a także by łączył je jakiś zamysł, w przeciwnym wypadku zamiast zamierzonego efektu możemy uzyskać krzykliwą kakofonię.

Jeżeli nie należymy do osób odważnych lub też szybko nudzimy się monotonią, powinniśmy raczej zdecydować się na nieco nijaką, delikatną w barwach podstawową gamę kolorystyczną. Wybór mebli brązowo-beżowych czy szarych nieco ostudzi nasze wnętrze, jednak da możliwość używania różnorodnych, wielobarwnych dodatków, które przecież możemy zmieniać dużo częściej niż kolor ścian, posadzki czy meble.

Wybór koloru ścian nie jest sprawą prostą, a konsekwencje tej decyzji ponosić będziemy przez lata. Abstrahując od bogactwa dostępnej na rynku oferty, samo określenie na jakie kolory chcemy ściany pomalować bywa przedmiotem burzliwych dyskusji domowników. Z pozoru najbardziej uniwersalna biel jest zbyt jasna i zimna, by rzeczywiście sprawdzała się w domowym wnętrzu, a do tego łatwo się brudzi. Jasne beże wyglądają jak zabrudzona biel, a nie jest to efekt pożądany. Z kolei barwy ciemne potrafią zaciemnić wnętrze i sprawić, że będzie ono niezwykle przytłaczające. Ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie jednej ze ścian na inny, jaskrawszy kolor – znów, trzeba wybrać na jaki, i którą ścianę chcielibyśmy wyróżnić.

Dodatki i akcenty

Pole, na którym w wyborze kolorów można puścić wodze fantazji to wybór dodatków. Tu warto pamiętać o modzie na jaskrawe i neonowe elementy: wazony, firany czy poduszki w jaskrawych barwach wprowadzają do pomieszczenia niezbędną energię i witalność. Jednocześnie bardzo łatwo je wymienić, gdy się nam znudzą lub też przy zmianie sezonów, by podkreślić roczny cykl pór roku także w wystroju wnętrza. W hurtowni tkanin zaopatrzyć się można w przeróżne kolorowe i wzorzyste materiały, z których następnie można uszyć kilka kompletów zasłon, firanek, poszewek na poduszki i narzut na fotele i kanapy. Dzięki temu zyskamy możliwość zmiany kolorystki pomieszczenia niskim kosztem i przy niewielkim wysiłku. Odważ się na eksperymenty i odważne kolory – choć nie zawsze warto podążać za modą, ta akurat sprawdza się w życiu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here