Zamki do drzwi

Wiele osób przygotowujących się do wyposażenia swojego nowego miejsca zamieszkania staje przed wieloma nowymi problemami. Wśród nich znajduje się problem doboru drzwi oraz – zamka przeznaczonego do ich obsługi. Wbrew pozorom, wybór zamka ma duże znaczenie i wpływ na bezpieczeństwo naszego miejsca zamieszkania, a tym samym – komfort przebywania w nim. Jeśli zastanawiasz się nad tym – jaki rodzaj zamka do drzwi wybrać – ten artykuł jest dla ciebie. Podpowiemy w nim – jakie rodzaje zamków znajdziesz wśród dostępnych modeli, czym się różnią oraz który z nich warto wybrać.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dom jednorodzinny lub mieszkanie powinno być miejscem bezpiecznym, w którym przebywający wewnątrz domownicy czują się wolni od zagrożeń zewnętrznych. Nowe technologie budowlane, w tym te dedykowane do drzwi, mają za zadanie uczynić nasze cztery kąty bezpieczną twierdzą. Wbrew pozorom, poszczególne dostępne zamki mogą w różnym stopniu zabezpieczać wejście do naszego miejsca zamieszkania. Dlatego warto dołożyć starań i wybrać zamki najlepsze.

Wybór konkretnego zamka należy rozpocząć od ustalenia budżetu, który możemy na ten cel przeznaczyć. Oczywiście, im wyższa cena danego zamku, tym lepsze będą jego parametry, a materiały użyte w jego budowie lepszej jakości. Warto podkreślić, że na bezpieczeństwie nie należy przesadnie oszczędzać.

Wśród dostępnych zamków możemy znaleźć kilka kategorii bezpieczeństwa. Są one oznaczane klasą A, B oraz C, oznaczające ich odporność na włamanie. Klasa A oznacza zamki, do których otworzenia wystarczy jedna minuty. Zamki C to zamki najwyższej klasy, których otworzenie może zająć więcej niż 6 minut.

Sposób montowania, budowa i inne ważne parametry w czasie wyboru zamka do drzwi

Wszystkie dostępne rodzaje zamków można również podzielić także na inne kategorie. Do takich należy sposób ich montowania. Wśród dostępnych znajdziemy przede wszystkim zamki wpuszczane oraz zamki montowane nawierzchniowo. Te pierwsze to zamki, które montujemy wewnątrz skrzydła drzwi.  Drugie to zamki montowane na ich powierzchni, od wewnętrznej strony (z ich rozbudowaną ofertą możesz zapoznać się pod adresem: https://www.sparta.com.pl/pl/wierzchnie-drzwiowe-zamki). Obie grupy zamków mają dość podobny mechanizm działania, polegający na wsuwaniu rygla w zaczep we framudze.

Rzadziej wykorzystywany rodzaj to zamki oszczędnościowe – stosowane przede wszystkim w drzwiach wewnętrznych. W zamku takim nie występuje zasuwa, obecna jest natomiast zapadka.

Biorąc pod uwagę konstrukcję dostępnych zamków, możemy podzielić je na dwie główne kategorie. Pierwszą stanowią zamki jednobębenkowe, które otwiera się od zewnątrz za pomocą klucza, a od wewnątrz za pomocą gałki lub zasuwki. Alternatywą wobec nich są zamki dwubębenkowe, do których otworzenia zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz potrzebny jest klucz.

Ponadto, dostępne modele zamków mogą różnić się mechanizmem ich otwierania. Pod tym względem rozróżnia się przede wszystkim zamki otwierane mechanicznie oraz elektronicznie.

Na koniec warto podkreślić, że w wyborze zamka należy uwzględnić kierunek otwierania się drzwi i dobrać zamek lewy lub prawy. Niektóre modele zamków są uniwersalne i po drobnej ingerencji w ich konstrukcję pozwalają na zmianę kierunku ich zamykania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here