Zapanuj nad swoim ogrodem z kosiarkami samojezdnymi!

Posiadacze własnego kawałka ziemi w pewnym momencie muszą zadać sobie pytanie: jaką kosiarkę wybrać? Wybór jest spory, a i potrzeby zróżnicowane. Należy rozważyć takie czynniki jak powierzchnia ogrodu, jego obecne zagospodarowanie, cenę kosiarki i bezpieczeństwo użytkowania. Od tego przede wszystkim zależy nasz wybór. Najpowszechniejsze urządzenia koszące trawę to kosiarki elektryczne, samojezdne, z zasilaniem sieciowym, akumulatorowe oraz hybrydowe, a także spalinowe.

Kosiarki samojezdne – kiedy warto?

Wśród urządzeń do koszenia trawy znajdziemy kosiarki przeznaczone do ogrodów o powierzchni poniżej 1000 m kw. Są to np. podkaszarki, kosiarki spalinowe i elektryczne. Dla ogrodów obejmujących większy obszar najlepszym rozwiązaniem będą kosiarki samojezdne. Są szczególnie użyteczne, gdy zależy nam na sprawnym koszeniu. Ponadto użytkowanie kosiarki samojezdnej jest o wiele przyjemniejsze niż każdej innej i stanowi swego rodzaju rozrywkę. Jest to istotne, gdyż o trawnik musimy dbać przez większą część roku i by zachować go w dobrej kondycji, koszenie należy przeprowadzać regularnie.

Charakterystyka kosiarek samojezdnych – jaką kupić?

Podejmując decyzję o zakupie kosiarki samojezdnej, można wybierać spośród trzech rodzajów kosiarek samojezdnych zwanych także traktorami ogrodowymi:

Traktory- charakteryzują się umieszczeniem noży tnących pod kosiarką.

Ridery- posiadają noże tnące, znajdujące się z przodu maszyny. Dzięki temu w ogrodzie zagospodarowanym dużą ilością roślin i dekoracji ogrodowych kosiarki samojezdne typu rider lepiej i dokładniej poradzą sobie ze skoszeniem trawnika. Ułatwia to dostęp do trudniej dostępnych części ogrodu (np. narożników, węższych przestrzeni między krzewami), jednocześnie zapewniając doskonałe pole widzenia.

Kosiarki o zerowym promieniu skrętu-wyróżnia je możliwość sterowania każdym kołem z osobna za pomocą dźwigni, co w konsekwencji pozwala na łatwiejsze panowanie i lepsze manewrowanie maszyną. Szczególnie jest to ważne podczas pracy w trudnym terenie, na którym występuje dużo przeszkód, przez co poruszanie się pomiędzy nimi jest utrudnione, a sterujący kosiarką ma ograniczone pole wykonywania manewrów.

Do ogrodów o płaskiej powierzchni, pozbawionej większych nierówności, dobrym wyborem będzie kosiarka samojezdna z zerowym promieniem skrętu. Z kolei na bardziej górzystym terenie przyda się napęd na cztery koła i nieco mocniejszy silnik.

Na co zwrócić uwagę – przydatne porady

Przy zakupie kosiarki samojezdnej warto zwrócić uwagę na:

  • Długość gwarancji kupowanego sprzętu oraz na jakie części producent udziela gwarancji.
  • Obecność w zestawie instrukcji obsługi w języku polskim.
  • Zużycie paliwa i moc silnika, osiąganą prędkość.
  • Szerokość koszenia.
  • Promień skrętu kosiarki samojezdnej-parametr powiązany z zagospodarowaniem konkretnego ogrodu.
  • Miejsce umieszczenia zespołu tnącego (możliwość dotarcia do trudniej dostępnych części ogrodu).
  • Dołączone akcesoria w zestawie, np. pługi do odśnieżania lub szczotki do zamiatania.
  • Pojemność kosza przeznaczonego do zbierania trawy – im większy tym szybciej skosimy trawę.
[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFotele bujane
Następny artykułInteriCAD T6 – stwórz własną przestrzeń!
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here