Zapanuj nad swoim ogrodem z kosiarkami samojezdnymi!

Zapanuj nad swoim ogrodem z kosiarkami samojezdnymi!

Posiadacze własnego kawałka ziemi w pewnym momencie muszą zadać sobie pytanie: jaką kosiarkę wybrać? Wybór jest spory, a i potrzeby zróżnicowane. Należy rozważyć takie czynniki jak powierzchnia ogrodu, jego obecne zagospodarowanie, cenę kosiarki i bezpieczeństwo użytkowania. Od tego przede wszystkim zależy nasz wybór. Najpowszechniejsze urządzenia koszące trawę to kosiarki elektryczne, samojezdne, z zasilaniem sieciowym, akumulatorowe oraz hybrydowe, a także spalinowe.

Kosiarki samojezdne – kiedy warto?

Wśród urządzeń do koszenia trawy znajdziemy kosiarki przeznaczone do ogrodów o powierzchni poniżej 1000 m kw. Są to np. podkaszarki, kosiarki spalinowe i elektryczne. Dla ogrodów obejmujących większy obszar najlepszym rozwiązaniem będą kosiarki samojezdne. Są szczególnie użyteczne, gdy zależy nam na sprawnym koszeniu. Ponadto użytkowanie kosiarki samojezdnej jest o wiele przyjemniejsze niż każdej innej i stanowi swego rodzaju rozrywkę. Jest to istotne, gdyż o trawnik musimy dbać przez większą część roku i by zachować go w dobrej kondycji, koszenie należy przeprowadzać regularnie.

Charakterystyka kosiarek samojezdnych – jaką kupić?

Podejmując decyzję o zakupie kosiarki samojezdnej, można wybierać spośród trzech rodzajów kosiarek samojezdnych zwanych także traktorami ogrodowymi:

Traktory- charakteryzują się umieszczeniem noży tnących pod kosiarką.

Ridery- posiadają noże tnące, znajdujące się z przodu maszyny. Dzięki temu w ogrodzie zagospodarowanym dużą ilością roślin i dekoracji ogrodowych kosiarki samojezdne typu rider lepiej i dokładniej poradzą sobie ze skoszeniem trawnika. Ułatwia to dostęp do trudniej dostępnych części ogrodu (np. narożników, węższych przestrzeni między krzewami), jednocześnie zapewniając doskonałe pole widzenia.

Kosiarki o zerowym promieniu skrętu-wyróżnia je możliwość sterowania każdym kołem z osobna za pomocą dźwigni, co w konsekwencji pozwala na łatwiejsze panowanie i lepsze manewrowanie maszyną. Szczególnie jest to ważne podczas pracy w trudnym terenie, na którym występuje dużo przeszkód, przez co poruszanie się pomiędzy nimi jest utrudnione, a sterujący kosiarką ma ograniczone pole wykonywania manewrów.

Do ogrodów o płaskiej powierzchni, pozbawionej większych nierówności, dobrym wyborem będzie kosiarka samojezdna z zerowym promieniem skrętu. Z kolei na bardziej górzystym terenie przyda się napęd na cztery koła i nieco mocniejszy silnik.

Na co zwrócić uwagę – przydatne porady

Przy zakupie kosiarki samojezdnej warto zwrócić uwagę na:

  • Długość gwarancji kupowanego sprzętu oraz na jakie części producent udziela gwarancji.
  • Obecność w zestawie instrukcji obsługi w języku polskim.
  • Zużycie paliwa i moc silnika, osiąganą prędkość.
  • Szerokość koszenia.
  • Promień skrętu kosiarki samojezdnej-parametr powiązany z zagospodarowaniem konkretnego ogrodu.
  • Miejsce umieszczenia zespołu tnącego (możliwość dotarcia do trudniej dostępnych części ogrodu).
  • Dołączone akcesoria w zestawie, np. pługi do odśnieżania lub szczotki do zamiatania.
  • Pojemność kosza przeznaczonego do zbierania trawy – im większy tym szybciej skosimy trawę.
[Głosów:1    Średnia:5/5]
Separator image Posted in Ogród.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *