Zasłony i firany – praktyczne czy estetyczne rozwiązanie?

Wiele osób przystępujących do aranżacji swoich wnętrz staje przed tym samym problemem. Chodzi oczywiście o sposób „zagospodarowania” wyglądu okien. Zadanie to tylko pozornie wydaje się łatwe oraz ograniczone do kwestii czysto estetycznych. W rzeczywistości sprawa wygląda zgoła odwrotnie – wybór formy osłonowej na okno ma olbrzymi wpływ na warunki panujące wewnątrz pomieszczeń. Przede wszystkim – celem stosowania systemów osłonowych na okna jest umożliwić osobom przebywającym wewnątrz regulację ilości wpadającego do środka światła. W rezultacie, osłony służą do kontroli poziomu nasłonecznienia, a przez to także warunków panujących w pomieszczeniach; przede wszystkim takich jak: temperatura, widoczność czy poziom wilgotności powietrza. Zapraszamy do lektury, w której postaramy się przekonać, że tradycyjnie stosowane tkaniny na okna, to nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim praktyczny wybór.

Zasłony i firany – funkcjonalne, praktyczne, ponadczasowe

Przystępując do aranżacji okien, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie – jaka jest docelowa „atmosfera”, którą chcielibyśmy wytworzyć w danym pomieszczeniu. Chodzi tu w pierwszej kolejności o taką kwestią jak poziom nasłonecznienia. W przypadku pomieszczeń, w których spędzamy dużo czasu w ciągu dnia – kuchni, salonie, jadalni – najlepszym wyborem będzie tradycyjna firanka, która nie tylko uniemożliwi sąsiadom zaglądanie do naszych wnętrz, ale – co równie ważne – nie będzie obniżała poziomu nasłonecznienia. Pod tym względem, firanki stanowią jedno z najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań – świetnie rozpraszają wpadające do wnętrza światło, stanowiąc zarazem skuteczną barierę pomiędzy naszym pomieszczeniem a światem zewnętrznym.

W przypadku pomieszczeń, w których spędzamy mniej czasu, lub w których prywatność jest jednym z najważniejszych czynników, warto sięgnąć także po zasłony. Szczególnie często stosujemy je w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy łazienka. Również pomieszczenia, w których dużo czasu spędzamy wieczorami – a tym samym narażamy się na spojrzenia osób podglądających z zewnątrz – warto udekorować zasłonami. Zasłonięte wieczorem i nocą okna zapewnią nam maksimum prywatności. Niekoniecznie musimy przy tym sięgać po zasłony w ciemnych kolorach. Równie skuteczne okazują się zasłony wykonane z jasnych, lecz grubych materiałów (szeroki wybór zasłon i firan znajdziesz na: Tendina.pl).

Zdecydowaną i praktyczną zaletą zasłon i firan jest możliwość wymieniania ich na inne modele. Wystarczy w tym celu po prostu zdjąć tkaninę z karnisza lub odpiąć z przyczepów, a następnie – założyć inną. Dzięki temu, możemy z łatwością testować sposób dopasowania poszczególnych tkanin do wyglądu pomieszczenia, a także ich funkcjonalność. Pod tym względem tkaniny na okna znacząco przewyższają możliwości oferowane przez takie rozwiązania jak żaluzje czy rolety, których instalacja jest trwała, a przez to rzadko podlegają wymianie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here