Zasłony okienne

Trudno wyobrazić sobie dom bez jakichkolwiek dekoracji i osłon w oknach. Zasłony mogą być nie tylko ozdobą naszego mieszkania, ale także pożytecznym dodatkiem, który pozwoli nam poczuć się lepiej. Podpowiadamy, dlaczego warto mieć zasłony okienne i na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Zasłony jako zwiększająca intymność ochrona przed promieniowaniem UV

Jeśli decydujemy się na zasłony, musimy mieć świadomość, że o wiele słabiej przepuszczają światło słoneczne niż firany. Latem i wiosną światło słoneczne wpadające bezpośrednio do domu przez szyby potrafi wywołać nieprzyjemny wzrost temperatury, szczególnie w pomieszczeniach znajdujących się na południe. Część przedmiotów może nawet blaknąć od ekspozycji na promieniowanie UV. Spora część roślin domowych także źle to znosi. Jeśli zależy nam na korzystaniu z zasłon w celu regulacji poziomu oświetlenia w mieszkaniu, to wybór zasłon powinniśmy dostosować do poziomu nasłonecznienia, jaki zwykle panuje w danym pomieszczeniu.

Przed zakupem powinniśmy sprawdzić poziom przepuszczalności światła tkaniny, z jakiej zrobione są zasłony. Do okien z widokiem na północ, gdzie nadmierne i uciążliwe promieniowanie UV jest raczej rzadkością w ciągu roku, najlepiej wybrać zasłony cienkie. W oknach od strony południowej lepiej sprawdzą się zasłony grubsze i dobrze izolujące światło z zewnątrz. Jeśli pomieszczenie znajduje się od stron mniej narażonych na ostre promienie słoneczne i nie zależy nam na funkcji osłaniania przed nimi, to możemy wybrać cieńsze, przepuszczalne zasłony do dekoracji. Niezależnie od grubości, wszystkie zasłony dobrze osłonią nas przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz i zwiększą komfort, a jednocześnie będą doskonałym dodatkiem i ozdobą wnętrza.

Zasłony do sypialni i salonu – spokojny sen i dekoracja

Dobre zasłony mogą wspomóc spokojny sen osobom, które mają problem z zasypianiem przy świetle. Często do sypialni przedostaje się oświetlenie z ulicy, co dla niektórych może być uciążliwe i utrudniać zasypianie. Zasłony mogą być dekoracją dopełniającą charakter wnętrza. Dzięki nim, wietrzenie sypialni w nocy, gdy śpimy może być przyjemniejsze – osłonią nas przed zbyt zimnymi podmuchami wiatru.

Zasłony jako dekoracja to bez wątpienia świetny argument. Są dobrze widoczne, więc motyw i tkanina zasłonowa, na jaką się zdecydujemy znacznie wpłyną na charakter wnętrza. Zasłony w salonie dodają szyku i dopełniają wystrój.

Jak prawidłowo zawiesić zasłony?

Dzięki użyciu taśmy marszczącej do zasłon i firan, falowania zasłon będą naturalne, a zawieszenie firany czy zasłony będzie o wiele prostsze i przyjemniejsze – bez poświęcania czasu na skrupulatne podwijanie materiału na żabkach, by tworzyły się piękne fale. Zasłony powinny sięgać niemalże podłogi, dopuszczalne jest by sięgały parapetu, ale jest to rzadsze rozwiązanie, które wynika na przykład z obecności mebli pod oknem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowoczesne rozwiązania, czyli schody metalowe w siedzibie firmy
Następny artykułJak wybrać szafki kuchenne?
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here