Zdrowy sen- wybieramy idealny materac do spania

W ciągu całego życia przeciętnie poświęcamy na sen prawie 25 lat, warto zatem wybrać dobry materac do spania, aby czas ten był także dla nas przyjemny. Po zdrowo przespanej nocy jesteśmy rześcy, pełni energii i gotowi do stawiania czoła nowym wyzwaniom. Co wziąć pod uwagę szukając idealnego materaca?

Właściwa ergonomia

Nasze ciało wymaga odpowiednio dopasowanego podłoża do spania, jego kształt potrzebuje również właściwego podparcia podczas długiego przebywania w łóżku podczas snu. Wybierając materace warto zwrócić uwagę na jego twardość, rodzaj oraz grubość. Jedni ludzie preferują materace twarde, z kolei inni średniotwarde lub miękkie. Wybór zależy od kwestii indywidualnych. Jeśli chodzi o rodzaje materacy do najczęściej spotykanymi i chętnie wybieranymi są materace sprężynowe, obecnie nazywany kieszeniowymi, piankowe, lateksowe oraz zawierające antyalergiczne maty kokosowe.

Wybór odpowiedniego materaca

Dostępne w ofertach sklepów nowoczesne materace kieszeniowe posiadają specjalną konstrukcję opartą na sprężynach, które równomiernie rozkładają ciężar ciała, nie powodują nadmiernych ucisków mięśni podczas snu, dzięki czemu śpi się komfortowo, a rano budzi się wypoczętym. Istotną zaletą tego typu materacy jest doskonałe odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, dlatego są bardziej suche niż materace z pianki lub lateksu.  Ma to szczególne znaczenie dla osób z tendencją do nadmiernego pocenia się w nocy. Antyalergiczny membranowy pokrowiec zapewnia świeżość i pełną ochronę przed bakteriami również dla alergików. W sklepie internetowym BIG Meble znajdziemy szereg materacy kieszeniowych o zróżnicowanej jakości, różnym stopniem twardości, grubości wypełnienia oraz wysokim stopniu odporności na ścieranie. Istnieje również możliwość dopasowania materaca do standardowych szerokości łóżek, dostępne są modele od 80 cm do 180 cm szerokości.

Osoby preferujące miękkie podłoże do spania mają do wyboru materace piankowe lub lateksowe. Pianka jest materiałem mniej trwałym i bardziej narażonym na odkształcenia niż lateks, jednak obecnie produkowane materace wykonane są z coraz lepszych jakościowo materiałów. Wobec czego również wybór materaca z pianki jest dobrą decyzją dla osób mniej wymagających. Lateks długo był kojarzony z materiałem idealnym na materace, jego struktura pozwalała na dobre dopasowanie do nacisku ciała oraz zmniejszenie deformacji kręgosłupa podczas snu.

Właściwe użytkowanie materaca

Aby materac przetrwał w doskonałym stanie wiele lat warto zadbać o jego odpowiednie użytkowanie. Zapoznanie się  z poniższymi wskazówkami pozwoli na maksymalne wydłużenie żywotności naszego materaca. Przy materacach jednostronnych należy go używać po stronie do tego przeznaczonej. Z kolei materace dwustronne użytkuje się po obu stronach, przy czym warto co 6 miesięcy zmieniać stronę przeznaczoną do spania, dzięki czemu każda ze stron będzie równomiernie się zużywać.

Wybór odpowiedniego materaca przy obecnej szerokiej gamie produktów staje się coraz prostszy. Z pewnością przyczyniło się do tego również szerzenie wiedzy o posiadanych właściwościach przez różne typy materacy. Stąd wystarczy poznać swoje preferencje, a podjęcie decyzji o kupnie idealnego materaca zajmuje znacznie mniej czasu niż się nam wydaje. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKrzesła tapicerowane do jadalni? Świetny wybór
Następny artykułCo zrobić podczas zalania mieszkania?
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here