Czyszczenie układu wentylacji i klimatyzacji

Układy wentylacyjne i klimatyzacji są niezwykle pomocne. Nie tylko w przypadku pomieszczeń mieszkalnych i pracowniczych, ale również w pojazdach samochodowych. Wszędzie tam, gdzie spędzamy dużo czasu i pojawia się potrzeba odświeżenia powietrza – warto korzystać z pomocy układów transportujących powietrze. By jednak działały bez zarzutu, należy od czasu do czasu poddać je serwisowaniu oraz samodzielnie zadbać o ich czystość. Poniżej podpowiemy – z jakich chemikaliów należy w tym celu korzystać oraz jakie zagrożenie dla zdrowia może stanowić zaniedbany układ wentylacyjny.

Układ wentylacji i klimatyzacji – zabrudzenia i ich usuwanie

Wewnątrz układów mogą odkładać się złogi brudu oraz powstawać plamy wilgoci. Niestety, ale tworzą one środowisko przyjazne bakteriom, grzybom i pleśniom. Rozwijając się wewnątrz układu, mogą z czasem zacząć stanowić zagrożenie dla zdrowia osób.

Dlatego układy wentylacji i klimatyzacji należy regularnie poddawać serwisowaniu. W przypadku samochodów – należy robić to przynajmniej raz na rok. Wówczas, konieczne jest odwiedzenie stacji serwisowania układu klimatyzacji oraz poddanie swojego samochodu specjalistycznym zabiegom.

Czyszczenie układów wentylacji i klimatyzacji można wykonać również samodzielnie. Warto przeprowadzać je szczególnie wtedy, gdy z układu wydobywają się nieprzyjemne zapachy. Jeśli przypominają one odór pleśni – najprawdopodobniej za ich wystąpienie odpowiadają właśnie zanieczyszczenia biologiczne.

Układ wentylacji – polecane środki do czyszczenia

Wśród wartych polecenia znajdują się przede wszystkim produkty marki Airok, dostępne pod linkiem: http://airok.pl/. Są to wyroby polskiej wyroby, spełniające najwyższe normy międzynarodowe, o wysokim poziomie przydatności oraz bezpieczne w użyciu.

Warto korzystać regularnie z pianek w aerozolu, w których składzie znajdują się substancje zapachowe. Są to chemikalia przeznaczone do czyszczenia oraz odświeżania parowników, tac ociekowych i filtrów powietrza. Oprócz skutecznego usuwania brudu (w tym najczęściej osadzających się: kurzu, pyłków, biomasy, olejów) dodatkowo pokrywa powierzchnię warstwą ochronna. Polecamy zwłaszcza wybór pianek o zapachu mięty, lawendy lub zielonej herbaty.

Pianka bezzapachowa do wyjątkowo trudnych zadań to Bang Blow Smell Sorb. Dzięki zastosowaniu specjalnych składników aktywnych pianka ta idealnie neutralizuje brzydkie zapachy. Zaletą kosmetyków w formie pianek jest ich łatwa w rozprowadzaniu konsystencja, dzięki której mogą dotrzeć do nawet najtrudniej dostępnych zakamarków.

Preparaty w aerozolu, które warto stosować to między innymi Storm Stream Int. Jest to środek dedykowany do czyszczenia wnętrza układu oraz poszczególnych jednostek. Pozwala na szybkie usunięcie nawet najbardziej opornych, zaschniętych plam brudu. Jest często wybierany zamiennikiem myjek ciśnieniowych. Po zastosowaniu powierzchnia jest pokryta warstwą ochronną blokującą powstawanie brzydkich zapachów.

Przeczytaj też: Tanie klimatyzatory pokojowe do 1300 zł

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here