4 nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania do okien balkonowych. Dobieramy firanki na balkon – modne i wygodne.

Dekoracja okna na balkon nie zawsze jest prostą sprawą. W wielu sytuacjach wymaga indywidualnych rozwiązań dopasowanych do konkretnego układu pomieszczenia. Jakie opcje okazują się najbardziej popularne w polskich domach i co warto wziąć pod uwagę projektując firanki do okna balkonowego?

Firany długie, wiszące tradycyjnie

Najbardziej typowa dekoracja okna balkonowego, łatwa do zastosowania na wszelkich kombinacjach przeszkleń (drzwi pojedyncze, podwójne, drzwi balkonowe z dodatkowym oknem). Jest to jedna z najtańszych opcji firan na balkon, bo można wykorzystać firany na metry przycięte na odpowiednia szerokość. Wybór długich firan jest bardzo duży łatwo znaleźć wzór dopasowany do konkretnego stylu wystroju wnętrza. Przy dekorowaniu firanami tradycyjnymi drzwi balkonowych podwójnych, warto pamiętać o tym, by nie stanowiły jednorodnej całości. Dzięki powieszeniu dwóch osobnych firanek – każdej na połowie podwójnego okna, nie będzie konieczności rozsuwania firan przy każdym otwieraniu okna.

Firany na balkon w metrażu często dostępne są również w wersji krótszej – umożliwiającej stworzenie eleganckiego kompletu długiej firany na okno balkonowe i krótkiej na okno zwykłe.

Firany na balkon upinane i podwieszane – gdy masz psa lub kota

Przy często użytkowanym balkonie, tradycyjne, długie firanki do okna balkonowego są po prostu niewygodne. Trzeba je co chwilkę przesuwać na karniszu, łatwo o nie zaczepić, zaplątać. Takie firany na drzwi to również niezbyt dobry pomysł, jeśli w mieszkaniu posiadamy kota lub psa, który chętnie wychodzi na balkon. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są firany upinane, które dzięki fantazyjnemu podwieszeniu pozostawiają dolną część okna odkrytą i umożliwiają swobodne wychodzenie zwierzaka na balkon przez uchylone drzwi balkonowe, bez zaczepiania i firankę oraz konieczności jej odsuwania. Firany mogą być upinane asymetrycznie, bądź zebrane – na wzór upięć zasłon – po bokach szarfą lub klamrą.

Firany panelowe – nowoczesny balkon z przeszkleniami

Nowoczesne budownictwo to nierzadko duże powierzchnie przeszkleń i kilku kwaterowe okna balkonowe. Takie okna wymagają indywidualnej aranżacji. Rozwiązaniem, które sprawdza się idealnie w takich przypadkach są firany panelowe. Proste, długie do samej ziemi i lekko obciążone ołowianką bądź listwą, są odporne na podmuchy wiatru, zapewniają prywatność, a jednocześnie są wygodne w użytkowaniu.

Firanki do okna balkonowego w formie makaronów

Nowoczesne, dostępne w wielu wzorach i kolorach  i niezwykle wygodne. Nie wymagają odsuwania i przesuwania przy przechodzeniu przez drzwi, dlatego są świetne w ciągach komunikacyjnych oraz w domach, w których trzyma się zwierzęta. Firany makarony to świetne rozwiązania na okna balkonowe w kuchni – łatwo je prać i można wieszać bez prasowania!

Dekoracja okna balkonowego firanami nie jest wcale aż taka trudna, prawda?

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem firaneo.pl oferującym firany balkonowe do salonu.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł5 sposobów na wymarzone biuro w domu
Następny artykułArchitektura Bielska-Białej – fototapety
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here