Funkcjonalna kuchnia

Planujesz remont kuchni, bo chcesz, aby była modna i jednocześnie funkcjonalna? Dobrze trafiłeś. Wbrew pozorom urządzenie tego pomieszczenia w taki sposób, aby korzystanie z niego było przyjemne i sprawne nie jest bardzo łatwe. Trzeba bowiem pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zobacz, co trzeba zrobić, aby kuchnia była maksymalnie funkcjonalna, a jednocześnie estetyczna.

Strefy w kuchni

Jedną z ważniejszych zasad podczas projektowania kuchni jest podzielenie jej na strefy. Odpowiedni podział składa się z 5 stref, które powinny być rozlokowane obok siebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Trzymanie się tego podziału sprawi, że korzystanie z tego pomieszczenia będzie przyjemne oraz intuicyjne. Nie będziesz musiał niczego szukać ani miotać się pomiędzy poszczególnymi strefami, które są źle rozmieszczone względem siebie. Docenisz to szczególnie podczas przygotowywania posiłków oraz rozpakowywania produktów po zakupach.

Pierwszą strefą jest strefa zapasów. To właśnie tam znajduje się lodówka, zamrażalka i szafki na produkty suche i te, które nie wymagają chłodnej temperatury. Tę strefę warto umieścić jak najbliżej wejścia do kuchni. Po zakupach nie będziesz musiał przechodzić przez całe pomieszczenie, aby dostać się do szafek. Drugą strefą jest strefa przechowywania, w której powinny się znaleźć szafki na garnki, naczynia i małe sprzęty AGD. Możesz zastosować zarówno szafki wiszące, jak i stojące, ważne jest to, aby było ich wystarczająco dużo.

Trzecią strefą jest miejsce przeznaczone do zmywania. Nie może tam oczywiście zabraknąć zmywarki oraz umywalki. Potrzebny jest też kosz na śmieci oraz miejsce na przechowywanie produktów myjących i gąbek. Następną, przedostatnią strefą jest strefa przygotowywania posiłków. To tam powinien być ulokowany przestronny blat do przygotowywania posiłków. Nad blatem można powiesić sprzęty kuchenne takie jak np. noże i kubki. Ostatnią strefą jest strefa gotowania. Powinna się tam znaleźć kuchenka, piekarnik i mikrofalówka. Przyda się też okap, który będzie wchłaniał nieprzyjemne zapachy.

Instalacje w kuchni

Prócz funkcjonalnego układu w kuchni nie może też zabraknąć dobrze działających instalacji wodnych, elektrycznych oraz gazowych https://synco.pl/oferta/akcesoria/. Jeśli planujesz remont, a mieszkasz w starym budownictwie, to warto sprawdzić, w jakim stanie są obecne instalacje i zastanowić się, czy nie wymagają one wymiany. Niezbędne będą wytrzymałe rury oraz akcesoria do rur pex wykonane z najwyższej jakości materiałów. Nawet jeśli kuchnia będzie estetyczna i funkcjonalna, ale jej instalacja będzie przestarzała, to na nic zda się cały remont. Bardzo szybko może okazać się, że konieczna jest naprawa awarii, co zazwyczaj wiąże się z wierceniem oraz skuwaniem płytek.

To czy jakaś z instalacji wymaga naprawy, powinien ocenić fachowiec. Przed rozpoczęciem prac nad instalacją konieczne jest też sporządzenie odpowiedniego projektu. Bez niego wykonanie jakichkolwiek poprawek czy też gruntownego remontu instalacji jest nieodpowiedzialne. Dopiero po przeprowadzeniu remontu instalacji należy myśleć o doborze koloru ścian, podług oraz płytek. Następnie można ustalić układ mebli oraz sprzętów AGD. Warto zastanowić się nad meblami na wymiar, które będą idealnie dopasowane do potrzeb wszystkich domowników. Takie meble dają bardzo duże pole manewru, jeśli chodzi o personalizację. Możesz dobierać kolory, rodzaje drewna WSTAWKA – uchwyty kuchenne, a także rodzaj wykończenia frontów. Takie meble mogą być też bardziej wytrzymałe niż te zakupione w sklepach sieciowych w gotowych kompletach

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułW jaki sposób uzyskać ekskluzywny wygląd łazienki?
Następny artykułRemont mieszkania jesienią lub zimą?
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here