grzejnik

Grzejniki to urządzenia, na które często nie zwracamy uwagi. Wynika to z prostego faktu – grzejniki pełnią przede wszystkim funkcje praktyczne, a nie estetyczne. Zamiast przyciągać wzrok i dopełniać aranżacji wnętrza, grzejników używamy do ich ogrzewania. Wbrew pozorom, zastosowanie grzejników wcale nie musi być ograniczone do funkcji praktycznych. Obecnie, znajdziemy coraz więcej modeli grzejników dekoracyjnych, które przeznaczone są do montowania w pomieszczeniach mieszkalnych. Grzejniki te charakteryzują się wyjątkowymi parametrami estetycznymi, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych modeli. Zapraszamy do lektury krótkiego wprowadzenia w temat grzejników dekoracyjnych.

Grzejniki dekoracyjne do łazienki – mniej i bardziej „urodziwe”

Prawdopodobnie większość z nas pamięta stare grzejniki żeliwne, które były obecne w niemal wszystkich polskich mieszkaniach. Co prawda, dość skutecznie radziły sobie z wytwarzaniem ciepła, jednak ich wygląd zdecydowanie odstraszał. Na szczęście, era żeliwnych kaloryferów już się skończyła, i nie jesteśmy skazani na szpecenie naszych pomieszczeń ich obecnością.

Oprócz zwykłych grzejników, wiele osób poszukuje wersji bardziej estetycznych, atrakcyjnych wizualnie, które będą dopełniać aranżacji pomieszczenia. Oczywiście – grzejniki takie są dostępne i od kilku lat zyskują na popularności.

Do grona grzejników dekoracyjnych należy w pierwszej kolejności zaliczyć grzejniki dedykowane do używania w łazience. To pomieszczenie ma nietypowe wymagania – grzejniki instalowane w nim są nieco mniejsze od grzejników w pozostałych pomieszczeniach. Nie powinno to dziwić – łazienka to pomieszczenie zazwyczaj mniejsze niż salon lub sypialnia i dlatego – wymaga zastosowania mniejszej maszyny ogrzewającej.

Wśród grzejników dekoracyjnych do łazienki znaleźć możemy dużo wersji pionowych, stojących, zbudowanych z długich rur lub cienkich listew. Znajdziemy również grzejniki łazienkowe złożone z jednej, długiej rury o rozbudowanym kształcie. Grzejniki takie są przyjemne dla oka, a dzięki awangardowym kształtom – wyglądają jak swoiste „rzeźby użytkowe”.

Grzejniki dekoracyjne do salonu, sypialni i innych pomieszczeń

W pozostałych pomieszczeniach stosujemy odmienne rodzaje grzejników dekoracyjnych. Poszukując grzejnika do salonu, pragniemy najczęściej, aby jego wygląd zupełnie odróżniał go od tradycyjnych kaloryferów. Z pomocą przychodzą nam projektanci i wzornicy, przygotowujący grzejniki o awangardowych formach i wykończeniu.

Znajdziemy między innymi grzejniki dekoracyjne o niestandardowych profilach – na przykład owalnym, trójkątnym lub prostokątnym. Innym rozwiązaniem jest wybór grzejników o całkowicie płaskim froncie. Wśród tych ostatnich znajdziemy rozmaite modele o nietypowych kształtach – w tym także nieregularnych.

Szczególną popularnością cieszą się grzejniki wykonane z materiałów imitujących materiały naturalne. Wymienić należy grzejniki wykonane z materiałów przypominających drewno, kamień lub minerały. Grzejniki takie dodają szyku i elegancji pomieszczeniom, w którym się znajdą.

Nietypowym, choć ciekawym rozwiązaniem, jest zakup grzejników wyposażonych w specjalne elementy – na przykład pokrytych powierzchnią lustra lub – wybranym przez nas zdjęciem. Grzejniki takie są często wykonywane na zamówienie, a umieszczane na nich ozdoby sprofilowane pod kątem preferencji osoby zamawiającej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZadbaj o swoje bezpieczeństwo
Następny artykułOświetlenie do przedpokoju
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here