Jak zrobić wylewkę pod odpływ liniowy

Odpływ liniowy jest bardzo prosty i wygodny. To rozwiązanie jest zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym idealne do odprowadzania wody z prysznica lub z podłogi w łazience.

Odpływ liniowy: dla kogo to rozwiązanie?

Liniowe systemy odwadniające mają wiele zalet, takich jak łatwość czyszczenia i łatwa konserwacja. Jeśli zajdzie potrzeba wyczyszczenia syfonu, możemy to łatwo zrobić, po prostu wyjmując skrzynkę z gniazda. Mamy też oczywiście bardzo łatwy dostęp do odprowadzanej wody.

Instalacja odpływu liniowego jest wygodna, ponieważ nie ma potrzeby wykonywania zaawansowanych prac, zarówno w łazience, jak i w innych pomieszczeniach. Odpływy liniowe znajdą również zastosowanie jako kanalizacja burzowa przy rurach spustowych, w prysznicach przy basenach lub wzdłuż krawędzi samego basenu, w szkolnych umywalkach lub wannach i saunach, a nawet w kuchniach restauracyjnych i warsztatach. Istnieje wiele projektów odpływów liniowych. Dzięki temu nie będziesz mieć problemów z dopasowaniem jednego modelu do konkretnego pomieszczenia i dopasowaniem jego wyglądu do konkretnego wnętrza.

Są odporne na wszelkie agresywne i szkodliwe substancje. A to pozwala im pełnić swoje funkcje przez długi czas. Jeśli wcześniej nie korzystałeś z odpływów liniowych, a sam nie chcesz eksperymentować, skontaktuj się ze specjalistami. Jednak jeśli chcesz samodzielnie wykonać konstrukcje, to najważniejsze jest abyś wiedział jak przygotować grunt pod odpływ.

Jak przygotować grunt pod odpływ liniowy?

Nadmierne gromadzenie się wody deszczowej na powierzchni może stopniowo korodować i niszczyć – od nawierzchni drogowych po potężne fundamenty budynków wielopiętrowych. W sektorze rolniczym jej nadmiar wody grozi zalaniem gleby, gniciem roślin uprawnych, a w przypadku zwykłej łazienki, sprawia, że woda zamiast swobodnie spływać, gromadzi się na podłodze. 

Montaż odpływu liniowego, nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Odpływy liniowe można instalować na cztery sposoby. Musisz zainstalować model odpowiedni dla określonej lokalizacji. Niezależnie od tego, gdzie znajduje się odpływ prysznicowy, podłogi muszą być pochylone w kierunku kanału, aby cała woda była nimi odprowadzana. Gdy nachylenie w kierunku odpływu jest niewystarczające lub nie ma go, woda gromadzi się i powoduje zalanie łazienki. Sprawdź sklep internetowy gdzie znajdziemy odpływy liniowe do łazienki.

Przed rozpoczęciem procesu instalacji należy sprawdzić, czy podłoga i miejsce pracy są czyste. Kolejną ważną rzeczą jest upewnienie się, że zanieczyszczenia lub brud nie dostaną się do odpływu prysznicowego podczas montażu. Odpływ można zabezpieczyć przy pomocy membrany uszczelniającej lub szmatki. Przed przystąpieniem do montażu należy omówić z glazurnikiem elementy montażu. 

Najpierw musisz określić wysokość odpływu prysznicowego. Należy pamiętać, że płytki należy ułożyć równo lub o 1 mm wyżej niż górna krawędź odpływu prysznicowego, aby zapewnić optymalny odpływ wody. Koniecznie weź pod uwagę grubość płytki, a także  warstwę kleju do płytek oraz warstwę wyrównującą. Wybierając odpowiedni odpływ prysznicowy do swojego projektu, zwróć uwagę na głębokość montażu

Po wybraniu miejsca na odpływ prysznicowy zestaw podtynkowy należy włożyć, wyrównać i wypoziomować. Można to zrobić za pomocą nóżek o regulowanej wysokości. Zalecamy wymianę rur drenażowych o średnicy mniejszej niż 50 mm. Najpierw podłącz (liniowy) odpływ prysznicowy do rury odpływowej i upewnij się, że rura odpływowa ma odpowiednie nachylenie. Wsuń odpływ w złączkę, nie trzeba go kleić, ponieważ złączka zapewnia wystarczające uszczelnienie. Sprawdź szczelność odpływu prysznicowego i podłączenie do kanalizacji, aby wyeliminować nieszczelności. Zamontuj uziemienie na uchwycie kotwiącym i zapewnij odpowiednią wentylację rur drenażowych.

Zapewnij odpowiednie nachylenie do wylewki, aby woda spływała do odpływu prysznica. Aby uniknąć pustych przestrzeni pod odpływem, upewnij się, że użyto odpowiedniej ilości materiału i łączy się on z górną krawędzią kołnierza odpływu. Nachylenie w kierunku odpływu musi wynosić co najmniej 2% na metr.

Po stwardnieniu jastrychu należy uszczelnić odpływ prysznicowy. Wstępnie zmontowaną membranę uszczelniającą można rozłożyć, a następnie przykleić do jastrychu za pomocą elastycznej pasty uszczelniającej. Podczas układania płytek upewnij się, że tworzysz spadek o minimalnym nachyleniu 2% w kierunku odpływów prysznicowych. Ważne jest, aby nie kłaść płytek bezpośrednio przy odpływie prysznicowym, do nałożenia elastycznego uszczelniacza musi pozostać ok. 5 mm wolnego miejsca. Po ułożeniu płytek należy trwale uszczelnić spoinę pomiędzy posadzką a odpływem elastyczną masą uszczelniającą (spoina konserwacyjna). Powierzchnie klejone powinny być wolne od zaprawy, kleju i innych materiałów zmniejszających przyczepność.

[Głosów:12    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here