Oczko wodne

Twoim marzeniem od zawsze było oczko wodne w ogrodzie i właśnie zaczynasz planować zakup podstawowego wyposażenia? Przed odwiedzeniem sklepu warto nieco podszkolić się w tej kwestii, co pomoże szybciej podjąć decyzję i uniknąć pomyłek. Ponadto wybór należy porządnie przemyśleć – pośpiech to zły doradca. Dowiedz się, jaki sprzęt powinien znaleźć się na liście zakupów początkującego fana oczek wodnych.

Filtr i pompa

W pierwszej kolejności warto skierować się do działu z filtrami i pompami, które są uznawane za absolutnie podstawowe wyposażenie. Filtry do oczka wodnego są odpowiedzialne za oczyszczanie wody, dzięki któremu przydomowy zbiornik wygląda atrakcyjnie i może być śmiało uznany za wizytówkę ogrodu. Bez odpowiedniej filtracji oczko zwyczajnie zarośnie glonami, mogą pojawić się w nim również szkodliwe związki i mikroorganizmy powodujące choroby u ryb.

Nieodłącznym towarzyszem filtrów są pompy – oba urządzenia powinny być ze sobą kompatybilne. Głównym zadaniem pompy jest napowietrzanie wody w zbiorniku, czyli dostarczanie tlenu żyjącym w nim organizmom. Podczas zakupów tych produktów należy wziąć pod uwagę m.in. ich wydajność i moc, a także wielkość oczka wodnego. Niekiedy bardziej opłacalnym rozwiązaniem może być np. zakup dwóch mniejszych pomp zamiast jednej dużej.

Grzałka

Podstawowym zadaniem grzałek jest zapewnienie rybom odpowiedniej temperatury. W przypadku oczek wodnych po taki sprzęt sięga się zimą, gdy woda wymaga ogrzania. Dzięki specjalnym grzałkom z termostatem z oferty sklepu Aquael możliwe jest utrzymanie sztucznego przerębla. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku całkowitego zamarznięcia powierzchni zbiornika zatrzymana zostanie wymiana gazowa i może dojść do uduszenia się ryb.

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na energooszczędność grzałek – inteligentne produkty uruchamiają się automatycznie tylko w określonych warunkach atmosferycznych. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala na ograniczenie zużycia energii elektrycznej i w konsekwencji obniżenie rachunków. Grzałka przyda się oczywiście tylko w przypadku hodowania ryb, które mogą pozostać w oczku na zimę.

Sterylizator

Do listy zakupów zdecydowanie należy dopisać sterylizatory, które są odpowiedzialne za zwalczanie glonów i pasożytów. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest nie tylko utrzymanie estetycznego wyglądu oczka wodnego, ale także zapobieganie wystąpieniu chorób u hodowanych ryb. Warto pamiętać, że sam filtr może nie wystarczyć do skutecznego oczyszczenia wody. To właśnie dlatego sterylizatory są uważane za niezbędny element wyposażenia zbiornika.

Urządzenie jest wyposażone w specjalne lampy UV-C, które powinny poradzić sobie ze zniszczeniem glonów, bakterii i groźnych dla ryb mikroorganizmów. W ten prosty sposób woda nie ulega zielenieniu, a w zbiorniku panuje równowaga biologiczna. Sterylizator jest zatem ważnym elementem procesu filtracji wody. Należy jednak pamiętać, że przepływająca przez niego woda powinna już uprzednio być przefiltrowana przez główny filtr.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here