Wybór płytek do kuchni czy do łazienki stanowi nie lada wyzwanie. Muszę mieć odpowiedni rozmiar, aby optycznie nie pomniejszać pomieszczenia oraz być spójne z aranżacją całego wnętrza. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie kształty, wzory i kolory płytek są teraz modne oraz jak sprawić, by dzięki nim mieszkanie nabrało oryginalnego charakteru.

Modne kształty i wzory płytek

Najbardziej popularne są oczywiście płytki kwadratowe oraz prostokątne. Są bezpiecznym wyborem nie tylko dlatego, że w prosty sposób się je kładzie, ale jeszcze z tego względu, że powinny pasować do każdej aranżacji, o ile tylko dobrze dobierze się ich rozmiar do wielkości pomieszczenia.

Jednak w ofertach sklepów wnętrzarskich dostępne są o wiele bardziej fantazyjne kształty – obecnie najmodniejsze są płytki w kształcie heksagonów, arabesek, rombów oraz trójkątów. Wyglądają nie tylko nowocześnie, ale są jeszcze na tyle efektowne, że nie muszą posiadać dodatkowych wzorów czy emanować mocnym kolorem, by robić imponujące wrażenie. Jeśli jeszcze nigdy nie widziałeś takich płytek, na www.homebook.pl/produkty/plytki znajdziesz ich bardzo duży wybór, a przy okazji porównasz ceny w różnych sklepach internetowych.

A jakie są najmodniejsze wzory płytek? Obecnie w aranżacyjnych trendach dominuje geometria oraz nawiązanie do stylu retro. Znajdziesz płytki ze wzorem chevron, czyli po prostu z zygzakiem, w pepitkę, ale też z klasycznymi ornamentami.

Coraz większą popularnością cieszą się też wielobarwne, wzorzyste kafle, które łączy się ze sobą w kolorowy patchwork. W tym wypadku należy jednak uważać, aby rozmieszczenie różnych wzorów i kolorów było spójne. W wielu domach coraz częściej można znaleźć też płytki z fazowanymi bokami stylizowane na te z wnętrz londyńskiego metra oraz płytki będące imitacją cegły. Ciekawym rozwiązaniem są również kafelki wyglądające jak beton architektoniczny – to idealny wybór do nowoczesnych wnętrz.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać klasyczne, monochromatyczne płytki, które pasują tak naprawdę do każdego stylu aranżacyjnego. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie przytłaczają pomieszczenia oraz mogą znajdować się na wszystkich ścianach. W przypadku wzorzystych kafelek zaleca się, aby były układane wyłącznie na jednej ścianie lub na jej części.

Płytki do łazienki – jak wybrać?

Większość łazienek jest niedużych rozmiarów, dlatego należy ostrożnie rozmiar oraz design płytek. W małych pomieszczeniach najbardziej bezpiecznym wyborem będą średnich rozmiarów, prostokątne kafelki, uważać natomiast należy z dużymi, kwadratowymi płytkami, które optycznie pomniejszają łazienkę. Wyjątek mogą stanowić jednolite płytki położone bezfugowo, które dają efekt gładkiej płaszczyzny.

Zaleca się również wybieranie płytek w jasnych kolorach. Jeśli nie zdecydujesz się na wzorzyste kafle, możesz postawić na kilka płytek z dekorami, które ożywią aranżację ścian. Modnym rozwiązaniem jest także zastosowanie dwóch rodzajów płytek o odmiennym wzorze/kolorystyce.

Płytki kuchenne – czym się kierować przy ich wyborze?

W kuchni płytki kładzie się najczęściej na podłodze oraz na części ścian, pomiędzy dolnymi a górnymi szafkami. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku można „zaszaleć” i wybrać kafelki o nietypowych kształtach lub fantazyjnych wzorach, ponieważ w przeciwieństwie do łazienki, kładzione są na stosunkowo niedużych powierzchniach. W kuchni najlepiej sprawdzają się płytki stylizowane na metro, ceramiczne „cegły”, patchworki i arabeski oraz płytki 3D imitujące pikowania.

Bez względu na to, jakie trendy w aranżacji wnętrz są obecnie najpopularniejsze, zawsze dobieraj płytki do stylu, jaki będzie panować w danym pomieszczeniu. Myśl też przyszłościowo – płytki, w przeciwieństwie do mebli i dodatków, wymienia się o wiele rzadziej, dlatego muszą być też uniwersalne. I w tym wszystkim nie zapominaj o własnym guście oraz kieruj się swoją intuicją.

[Głosów:7    Średnia:2.9/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHydraulik na kłopoty z instalacją wodno-kanalizacyjną
Następny artykułJakie farby do malowania ścian?
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here