Szablony na ścianę - 5 zasad, dzięki którym łatwiej z nich korzystać

Dzięki dekoracyjnym szablonom, w mieszkaniu można stworzyć unikalną aranżację wnętrza. Szablony na ścianę pomagają zagospodarować pustą przestrzeń bez względu na to, jaki styl ma pomieszczenie. Zastępują również inne dekoracje, które często szybko się nudzą i jedynie gromadzą kurz na półkach. Poznaj 5 zasad, dzięki którym będzie Ci łatwiej korzystać z dekoracyjnych szablonów malarskich.

Wzór na ścianie wygląda dobrze, jedynie gdy zostanie prawidłowo wykonany. Profesjonalni malarze dobrze radzą sobie z używaniem szablonów, jednak gdy chce się samodzielnie pomalować mieszkanie, powinno się pamiętać o kilku zasadach. Stosowanie się do nich gwarantuje, że dekoracyjny motyw uda się za pierwszym razem.

Przyklej szablon do ściany

Szablony na ścianę często mają spore rozmiary. Niektóre z nich są szerokie nawet na 300 cm i wysokie na 200 cm. Trudno wyobrazić sobie, by trzymać je ręką podczas malowania wzoru. Zarówno spore, jak i mniejsze szablony powinno się przyklejać do ściany przed rozpoczęciem malowania. Dzięki temu uniknie się przesuwania wzoru, a ostateczny efekt będzie zachwycający. Do przyklejenia szablonu na ścianę powinno się wykorzystać taśmę malarską, która uchroni przed uszkodzeniem podłoża. Zwykła taśma klejąca niszczy ścianę, odrywając kawałki gładzi lub farby, dlatego jej używanie jest złym pomysłem.

Pamiętaj, że szablony na ścianę to produkt do jednorazowego użytku

Niektórzy próbują wykorzystać szablony na ścianę kilkukrotnie, jednak producenci wzorów dekoracyjnych zaznaczają, że są to produkty jednorazowego użytku. Raz wykorzystany szablon powinien zostać wyrzucony, gdyż pozostaje na nim farba. Jej obecność uniemożliwia ponowne wykonanie estetycznego wzoru i powoduje ryzyko wymieszania się kilku kolorów na ścianie.

Dokładnie pomaluj wszystkie fragmenty

Gdy korzystasz z szablonów na ścianę, maluj bez pośpiechu. Dokładnie pomaluj wszystkie fragmenty wzoru, zwłaszcza te niewielkie. Używaj tyle farby, ile potrzeba, by równomiernie pokryć ścianę. Jeżeli po wyschnięciu farby zauważysz, że kolor jest bledszy w niektórych miejscach, nałóż drugą warstwę emulsji. Po zakończeniu malowania sprawdź jeszcze raz, czy farba dokładnie pokryła wszystkie fragmenty wzoru. Po usunięciu szablonu ze ściany traci się możliwość dokonania poprawek.

Wybierz wysokiej jakości farbę

Aby dokładnie wykonać szablon, potrzebna jest wysokiej jakości farba. Można wybrać farbę w dowolnym kolorze, jednak istotne jest, by kontrastowała z barwą ścian. Do wykonywania szablonów na ścianie odpowiednie są farby dość gęste, które dają pożądany kolor już po pierwszym położeniu. Jeżeli chce się uzyskać jeszcze ciekawszy efekt dekoracyjny, można postawić na farby brokatowe, które szczególnie dobrze prezentują się w aranżacjach w stylu glamour.

Zainwestuj w porządny pędzel lub wałek

Włosie pędzla lub wałka na ścianie wygląda nieestetycznie, dlatego do malowania wzoru z szablonu dekoracyjnego powinno się wybrać porządne akcesoria. W sklepie powinno się sprawdzić, czy włosie pędzla lub gąbka małego wałeczka dobrze trzymają się trzonka – w tym celu wystarczy je delikatnie pociągnąć. Dobrze jest również zapytać doradcy o akcesoria malarskie wysokiej jakości, wykorzystywane przez profesjonalnych malarzy. Dzięki nim ozdobny motyw na ścianie będzie nie tylko estetyczniejszy, ale i łatwiejszy do wykonania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDrzwi kuchenne – jakie wybrać?
Następny artykułZakup szafki łazienkowej pod umywalkę
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here