Zawód - elektryk

Pośród dziesiątek tysięcy zawodów są takie, które wymagają nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale także umiejętności, a pomimo tego pracownicy, którzy je wykonują ciągle narażają się na niebezpieczeństwo. Do takich zawodów należy zawód elektryka. Praca z prądem jest bardzo niebezpieczna, gdyż wystarczy chwila nieuwagi, aby stało się nieszczęście. Być może niewielu z nas zdaje sobie sprawę z powagi pracy z prądem, ale na pewno mamy pewne obawy podczas wkładania wtyczki do gniazdka i wiemy, że jeśli coś będzie nie tak to porazi nas prąd.

Elektrycy są narażeni na taką sytuację cały czas i do tego zdają sobie z tego sprawę. Niemniej chętnych do wykonywania tak niebezpiecznego zawodu nie brakuje, a główną przyczyną są dość wysokie zarobki na tym stanowisku, opiewające nieraz na nawet kilka tysięcy złotych na miesiąc. Czy to jest odpowiednia suma za narażanie życia? Na to pytanie elektrycy powinni odpowiedzieć sobie sami. Elektrycy pracują w większości na etatach w firmach, które mają do czynienia z prądem, ale wielu z nich pracuje na własny rachunek jako elektrycy do wynajęcia. Działają oni w oparciu o zlecenia od swoich klientów i wystawiają faktury za wykonane usługi. Choć w pierwszej kolejności kojarzy nam się na pewno, że są to usługi w tradycyjnym gospodarstwie domowym, czyli pociągnięcie dodatkowej instalacji czy też podłączenie kuchenki trójfazowej.

W praktyce jednak zlecenia dla elektryków to dużo bardziej rozbudowana sprawa. Większość z nich pochodzi od firm, które posiadają na terenie swoich zakładów urządzenia elektryczne, wymagające konserwacji. Zadaniem elektryka do wynajęcia jest przegląd tych urządzeń, a także bieżąca konserwacja. Są to często urządzenia, do których nikt bez odpowiednich uprawnień nie powinien mieć dostępu. Jako przykład podam znajdujące się na terenie dużych zakładów produkcyjnych stacje transformatorowe, które należą do firmy. Aby w ogóle wejść do takiej stacji, to trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia w zakresie napięć odpowiednim dla danego typu transformatora. Ma to związek ze znajomością przepisów bezpieczeństwa podczas pracy z tym urządzeniem.

Elektrycy, którzy posiadają te uprawnienia, mają przede wszystkim poświadczenie, że przeszli egzamin z zakresu wiedzy na temat bezpieczeństwa pracy elektryka. Dzięki temu wiedzą jakie zabezpieczenia występują w danym miejscu i jak ich odpowiednio używać. Wiedza w tym przypadku chroni przede wszystkim ich życie, ponieważ to oni narażają się na jego ewentualną utratę, w razie gdyby coś poszło nie tak. Skutki działania prądu są katastrofalne. W przypadku żywych organizmów w zależności od wielkości prądu może dojść nawet do zwęglenia ciała. Groźne jest także zatrzymanie akcji serca, na skutek oddziaływania prądu, a także oparzenia. Wprawdzie odsetek wypadków podczas pracy elektryka jest nieduży, ale wynika to głównie z ich bardzo dużej wiedzy i świadomości, co tym bardziej utwierdza ich w przekonaniu, że do wykonywania tego zawodu potrzebna jest odpowiednia wiedza i umiejętności potwierdzona uprawnieniami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKubki termiczne. Porcelanowe czy metalowe?
Następny artykułGry i planszówki – jakie wybrać dla dziecka?
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here