Tapety dla dzieci

Pokój dziecka jest dla niego wyjątkowym miejscem, w którym spędza większość wolnego czasu. Nie tylko może się w nim bawić, ale również uczyć oraz relaksować. Większość maluchów marzy o konkretnym wyglądzie swojego pokoju i warto wziąć to pod uwagę, ponieważ w ten sposób wyraża potrzebę rozwoju wyobraźni i realizacji swoich pomysłów. By stworzyć magiczny klimat w pokoju dziecięcym należy skupić się na wielu elementach, ale główną rolę grają tutaj ściany.

Tapety na ścianę do pokoju dziecięcego

Choć coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania warto wziąć je pod uwagę, wiele osób uważa je za nietrwałe i skomplikowane w montażu nie wiedząc jednak, że i w tej kwestii możliwości poszły do przodu, a uciążliwe klejenie i nakładanie tapety na ścianę odeszło w niepamięć.

Co więcej – tapety niekiedy są lepszym wyborem od malowania, pozwalają także na niezwykle oryginalne i kreatywne ozdobienie ścian, których za pomocą farb nie jesteśmy w stanie wykonać. Oferty sklepów są niezwykle bogate, możemy znaleźć nieskończenie wiele worów oraz kolorów, które zachwycą nasze dzieci.

Trzeba także przyznać, że tapety to wygodne rozwiązanie, które zakryje wszelkie nierówności lub dziury, dzięki czemu nie stracimy nawet kilku godzin na zaklejaniu ich gipsem i wyrównywaniu.

Istnieje wiele rodzajów tapet:

  • Najbardziej popularne są tapety papierowe, które posiadają małą odporność na wilgoć i nie są zbyt grube. Jest to jednak najtańsza opcja i dlatego tak chętnie wybierana przez wielu z nas.
  • Tapety winylowe z kolei są lepszej jakości, przez co świetnie pokryją wszelkie nierówności, posiadają z wierzchu dodatkową warstwę PCV, która stanowi idealną ochronę przed ogniem, a dodatkowo można zmywać je wodą. Najczęściej są właśnie wykorzystywane w pokojach dziecięcych, gdzie musi znajdować się wytrzymały materiał poddawany często wielu ciężkim próbom.
  • Jako kolejny rodzaj można właśnie wyróżnić tu tapety zmywalne na mokro, niektóre nawet przy użyciu gąbki z mydłem, choć ciężko nam to sobie wyobrazić. Są niezwykle odporne, dzięki czemu dzieciom ciężko je zniszczyć i możemy cieszyć się ich estetycznym wyglądem przez wiele lat, co więcej – tłumią hałas i ocieplają wnętrze. Jeśli zajdzie taka konieczność, bez większego trudu pozbędziemy się ich ze ścian.

Ceny tapet dla dzieci

Im większe wymagania mamy, tym wyższa cena tapety, musimy jednak pamiętać, że zwykła nietrwała tapeta może długo nie wytrzymać na ścianie w pokoju dziecięcym, dlatego lepiej zainwestować nieco więcej, a otrzymać spokój na wiele miesięcy lub nawet lat.

Tapety papierowe to najtańsza opcja dostępna na rynku – jedna rolka kosztuje średnio 20 złotych, przez co możemy wytapetować cały pokój niskim kosztem. Tapeta winylowa to nieco wyższa cena – około 50 złotych za rolkę, jednak patrząc na liczne korzyści, które posiada warto dopłacić tę różnicę i cieszyć się pięknym wyglądem. Wysokiej jakości tapety zmywalne mogą kosztować około 80 złotych za rolkę, tutaj jednak gwarantujemy sobie ich niezmienny wygląd przez bardzo długi czas, zapewniając sobie święty spokój.

Naklejki ścienne z motywem dla dziecka

Mogą przypominać nieco szablony, najczęściej możemy spotkać się z naklejkami, które wykonane są z folii samoprzylepnej PCW, do wyboru mamy wariant błyszczący lub matowy. Naklejki możemy nakładać na ścianę pomalowaną farbą, pokrytą tapetą lub też wykończoną płytkami ceramicznymi.

W sklepach możemy spotkać się z przeróżnymi rozmiarami naklejek – od malutkich, delikatnie ozdabiających naszą ścianę, do dużych, które mogą zająć niemal całą jej powierzchnię. Gotowe naklejki sklepowe posiadają uniwersalne rozmiary, dzięki czemu łatwo ją przewieźć, wyciąć i nakleić. Wiele firm oferuje także wykonanie naklejki na zamówienie.

Co więcej, istnieje tak wiele wzorów naklejek dziecięcych, że głowa mała. Maluch może samodzielnie wybrać wzór, na przykład ulubioną postać z bajki, czy motyw: elementy dżungli, toru wyścigowego czy pałacu księżniczki.

Większość producentów folii, z których wykonywane są naklejki daje im około 5 lat wytrzymałości na ścianie, biorąc pod uwagę wpływ czynników atmosferycznych na folię. W warunkach domowych może zatem utrzymać się znacznie dłużej, nawet w przypadku pokoju dziecięcego.

Aplikacja naklejek na ścianie jest niezwykle szybka i prosta, w zależności od jej rozmiaru musimy poświęcić na to zadanie od 10 do 30 minut. Naklejki możemy przemywać wilgotną ściereczką, w razie potrzeby bardzo łatwo usunąć je ze ściany – w każdej chwili możemy więc zmienić wystrój pomieszczenia. W zależności od rozmiaru naklejki zapłacimy za nią od 20 do nawet kilkuset złotych.

Który wariant lepszy – tapeta czy naklejki?

Ciężko zdecydować się na jedną z opcji, wszystko zależne jest od naszych możliwości finansowych, wyobraźni i stanu technicznego ścian. Jeśli jesteśmy zwolennikami tapet możemy dobrać nawet kilka wzorów i udekorować każdą ze ścian w inny sposób. Tapety dają nam nieskończenie wiele możliwości.

W przypadku, gdy w pokoju dziecięcym znajdują się idealnie gładkie ściany bez dziur i nierówności, warto zdecydować się na farbę i naklejki ścienne, którymi również możemy stworzyć wyjątkowy klimat pokoju dziecięcego.

A może połączyć jedną opcję z drugą? Wiele naklejek możemy umieszczać na tapecie, a więc stworzyć naszemu dziecku najbardziej oryginalny pokój.

[Głosów:7    Średnia:2.4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDekoracje do pokoju dziecięcego
Następny artykułJak się podkładać, to z klasą!
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here