Ile teraz kosztuje urządzenie łazienki

Urządzanie mieszkania jest niewątpliwie kosztownym przedsięwzięciem. W dodatku szacując wysokość wydatków, łatwo jest pominąć niektóre kwestie. To z kolei prowadzi do znacznego przekroczenia budżetu. Trudno jest dokładnie określić, ile kosztuje remont łazienki. Od jakich czynników to zależy i co trzeba wziąć pod uwagę, chcąc określić limit wydatków na ten cel?

Cena remontu łazienki – dlaczego tak trudno ją oszacować?

Podanie dokładnej kwoty, za którą można urządzić łazienkę, jest wyjątkowo trudne. Również korzystając z usług specjalistów, możemy otrzymać zupełnie inną wycenę. Nie świadczy to bynajmniej o braku profesjonalizmu. Przyczyną jest po prostu duża liczba zmiennych, które należy wziąć pod uwagę, a także różne metody liczenia.

Aby określić koszt materiałów i robocizny do remontu łazienki należy uwzględnić następujące elementy:

  • Wielkość pomieszczenia — im większa łazienka, tym większe zużycie materiałów. Oprócz tego w przestronnym pomieszczeniu mieści się więcej mebli oraz akcesoriów, które windują koszt całego przedsięwzięcia. W rezultacie cena remontu łazienki w bloku znacznie różni się od remontu w dużym domu, która zazwyczaj jest znacznie bardziej przestronna.
  • Sposób wykończenia — w tej kategorii zawierają się zarówno płytki lub inne materiały użyte do pokrycia ścian i podłóg, a także kleje, fugi oraz ewentualne fototapety czy lustra.
  • Wyposażenie — wanny, kabiny prysznicowe, bidety, meble czy armatura — cena każdego z tych elementów może być niezwykle zróżnicowana. Markowe, designerskie sprzęty mogą kosztować nawet kilkukrotnie większe niż popularne modele. Przykładowo, w zależności od tego, jaką kabinę prysznicową wybierzemy, jej koszt może wynieść od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych.
  • Robocizna — składają się na nią nie tylko stawki fachowców, ale i zakres prac oraz czas ich trwania. Co prawda wykonanie części prac samodzielnie może znacznie obniżyć koszty, jednak oznacza to konieczność zakupu odpowiednich narzędzi i materiałów, a także poświęcenia własnego czasu.
  • Stan pomieszczenia — generalny remont to przedsięwzięcie wiążące się z koniecznością usunięcia starych sprzętów, materiałów (np. skutych płytek) oraz śmieci. Z kolei w nowym domu konieczne może być wykonanie przeróbek instalacji, co również generuje dodatkowe koszty.

Remont łazienki — przybliżone ceny sprzętów, materiałów i usług

Aby zobaczyć, jak zróżnicowane mogą być koszty remontu nawet małej łazienki w bloku, warto przyjrzeć się przykładowej wycenie. Uwzględniono w niej koszty remontu łazienki o powierzchni ok. 4 m2.

  • Wykończenie ścian i podłóg — niezbędne materiały to około 5 metrów płytek podłogowych oraz 14 metrów płytek ściennych (wliczając zapasy), a także klej, fugi i izolację. Jeśli remont przeprowadza fachowiec, konieczne jest wliczenie robocizny w wysokości około 100 zł za metr kwadratowy. Zakładając, że cena metra kafelków wynosi około 50 zł, łączny koszt wyniesie około 3-3,5 tysiąca złotych.
  • Wyposażenie sanitarne — wanna lub prysznic to koszt najczęściej około 1000 zł, podobnie jak toaleta. Bateria i umywalka to łączny koszt około 700 zł. Razem z ceną zabudowy, montażu czy elementów hydraulicznych należy spodziewać się kosztów około 5000 zł.
  • Meble i akcesoria — wydatki w tej kategorii są szczególnie zróżnicowane. Składają się na nią wszelkiego rodzaju lampy, drzwi, półki, szafki, lustra itp. W przypadku małej łazienki koszt jej urządzenia rzadko jest niższy niż 2000 zł.

Z podanych wyliczeń wynika, że spodziewany koszt remontu bardzo małej łazienki może wynieść około 10 000 zł. W praktyce jednak łatwo można wydać na ten cel dwa, a nawet trzy razy więcej, kupując sprzęty z wyższej półki oraz jakościowe materiały.

Łazienka to jedno z pomieszczeń, w których remont wiąże się z najwyższymi kosztami. Można jednak ograniczać wydatki, szukając promocji i wybierając proste rozwiązania o klasycznym wzornictwie. Wiele osób rozkłada koszty w czasie, dzieląc całość prac na etapy. To wszystko sprawia, że remont musi być przedsięwzięciem starannie przemyślanym i zaplanowanym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here