modny salon

Chcesz urządzić salon zgodnie z aktualnymi trendami wnętrzarskimi? Zastanawiasz się, czy postawić na wnętrze minimalistyczne, bliskie naturze, czy bogato zdobione? Ciekawych trendów dekoracyjnych jest wiele – od bogatego stylu glamour, przez eleganckie wnętrza włoskie, aż po proste wnętrza skandynawskie. Skupimy się jednak na dwóch, wyjątkowo popularnych, a przy tym skrajnie różnych stylach – rustykalnym i industrialnym.

Styl rustykalny

Styl rustykalny łączy w sobie bliski naturze klimat sielskiej wsi z nowoczesnym minimalizmem. Wbrew często spotykanym, pierwszym skojarzeniom, mieszkania urządzone w tym stylu nie mają przypominać skansenu, wypełnionego po brzegi przedmiotami z targu staroci – kluczowy jest umiar i przemyślane kompozycje.

Charakterystyka stylu rustykalnego

Najważniejsze we wnętrzach rustykalnych są naturalne materiały, prostota i jasne, ciepłe barwy. Nie może w nich zabraknąć drewna i kamienia, warto wprowadzić w nie także ceramikę i dodatki wykonane z miedzi czy żelaza. Meble powinny być oczywiście wykonane z drewna i mieć proste formy. Ważną rolę pełnią również tkaniny i inne dodatki – naturalne skóry, narzuty z ludowymi wzorami, wiklinowe kosze czy emaliowane dzbanki. Całość powinna być spójna, lekko nostalgiczna i retro, a jednocześnie funkcjonalna.

Urządzamy rustykalny salon

Jeśli planujesz urządzić salon w stylu rustykalnym, zacznij od podstaw – czyli podłogi i ścian. Postaw na drewniany parkiet i ściany w jasnym kolorze – możesz wykończyć je jasnobeżowym, przypominającym kamień naturalny tynkiem Trawertyn Luxmal bądź pomalować je na biało i uzupełnić o fragmenty przyozdobione surową cegłą.

Kolejnym elementem są meble – jak już wspomniano, powinny być wykonane z drewna i mieć proste formy. W rustykalnym salonie doskonale sprawdzi się kredens w stylu retro, sofa z miękkim obiciem i prosty, drewniany stolik. Całość uzupełnij o kojarzące się z wsią i naturą dodatki – na podłodze połóż skóry lub ręcznie tkany chodnik, w oknach zawieś koronkowe firanki, a stół udekoruj lnianym obrusem. Salon rustykalny warto również uzupełnić o rośliny, suszone kwiaty i dodatki z minionej epoki, np. zegar z kukułką.

Styl industrialny

Styl industrialny powstał w latach 50. w Stanach Zjednoczonych, gdy w czasie recesji na potrzeby mieszkalne aranżowano dawne budynki przemysłowe. Obecnie, styl ten jest uważany za jeden z najbardziej eleganckich i modnych – charakterystyczna surowość i duże, wolne przestrzenie to wyróżnik współczesnych loftów.

Najważniejsze cechy stylu industrialnego

Najbardziej charakterystyczną cechą stylu industrialnego jest przestrzeń – czyli m.in. brak ścianek działowych między kuchnią, salonem a przedpokojem. Kolejnym wyróżnikiem jest surowość – betonowe lub ceglane ściany, proste dodatki i utrzymana w odcieniach szarości kolorystyka. W loftach urządzonych w stylu industrialnym w oczy rzucają się też duże okna, zapewniające dopływ naturalnego światła i optycznie powiększające pomieszczenie.

Jak urządzić salon w stylu industrialnym?

Salon w stylu industrialnym można urządzić nawet w mieszkaniu z wielkiej płyty – należy jednak pozbyć się kilku ścianek działowych, szczególnie tych odgradzających kuchnię i pokój, by uzyskać możliwie jak największą przestrzeń. Salon można dodatkowo optycznie powiększyć z pomocą luster – można wyłożyć nimi np. jedną ze ścian.

Następnie, należy nadać pozostałym ścianom industrialny charakter – idealnie sprawdzi się surowa cegła bądź jej imitacja lub efekt betonu, który można uzyskać m.in. z pomocą dekoracyjnego tynku Beton Luxmal. Na podłogach najlepiej sprawdzi się surowy beton, posadzka z żywicy epoksydowej lub postarzane drewno. Całość powinny uzupełniać proste meble, np. z recyklingu, takie jak stolik czy sofa wykonane na bazie palet. Industrialny charakter wnętrza doskonale podkreślą niezamaskowane rury i kable. Całość warto wzbogacić o lampy ze stali i aluminium i proste, metalowe regały. Zapomnij o firankach! We wnętrzu industrialnym do zasłaniania okien najlepiej wykorzystać żaluzje o surowym designie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here